Nevhan Gündüz: Bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk Türk firması olduk

Nevhan Gündüz: Bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk Türk firması olduk

01 Nov Nevhan Gündüz: Bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk Türk firması olduk

ORGE Elektrik Taahhüt Kartal-Kaynarca metrosuna hayat verdi

Elektrik taahhüt sektöründe sahip olduğu yarım asırlık deneyim, uzmanlık ve güven ile bugüne kadar birçok büyük projeyi başarıyla tamamlayan  sektörün lider firmalarından ORGE Elektrik Taahhüt, 10 Ekim 2016 da açılan  Kartal-Kaynarca metro hattında yaptığı çalışmalarla, bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk Türk firması  oldu.

Elektrik taahhüt sektöründe 51 yıla yaklaşan deneyime sahip ORGE Elektrik Taahhüt, 4,5 kilometre uzunluğa sahip ve 3 istasyondan oluşan Kartal-Kaynarca Metro Hattı’nda gerçekleştirdiği yatırım ile yerli sermayeye de örnek oldu. Günde ortalama 700 bin kişinin seyahat ettiği Kadıköy-Kartal Metro hattının devamı olarak hizmete giren Kartal-Kaynarca Metro güzergahında 700 bin yolcuya ek olarak 300 bin kişinin daha taşınması öngörülüyor. Kadıköy ile Kaynarca arasını 38.5 dakikaya indirecek olan ve toplamda günde 1 milyon yolcunun seyahat edeceği proje kapsamında metro güzergahı boyunca toplam 845 bin metre kablo kullanıldı.

İstanbul ulaşımına nefes aldıracak metro projesinde ORGE Elektrik Taahhüt tarafından güzergahın tamamında 60 bin metre kablo tavası kullanılırken, 280 bin adet dübel çakıldı. Proje kapsamında ORGE tarafından Kartal-Kaynarca metro hattında 13 bin metre EMT imalatı yapılırken, 300 adet elektrik panosu imalatı ve montajı, 7 bin 500 akü ve 8 bin 500 armatür montajı da yapıldı. Bu proje için ORGE’nin taahhüdü yaklaşık 13 milyon Euro tutarındaydı.

ORGE Elektrik Taahhüt CEO’su Nevhan Gündüz, yeni açılan metro güzergahında yapılan çalışmalar hakkında, şu bilgileri verdi:  “51 yıla yaklaşan tecrübemizi Kartal-Kaynarca arasında tamamlanan Yakacık ve Pendik’ten de geçen metro projesine aktararak, hem şirketimiz hem de ülkemiz adına çok önemli bir iş gerçekleştirdik. Bugüne kadar yapılan metro projelerinde ilk kez bir yerli firma tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini tamamlamış oldu. Bu anlamda büyük bir mühendislik-müteahhitlik başarısına imza atmış olduğumuza inanıyorum.

4,5 kilometre uzunluğundaki Kartal-Kaynarca metro güzergahında 3 istasyonda 5 trafo merkezinde 34.5 kV Şalt sistemi kuruldu. Projede ayrıca topraklama sistemi, akü ve akü şarj cihazları, kaçak akım topraklama, korozyon kontrol sistemleri, kumanda kontrol, alçak gerilim besleme ve dağıtım sistemi, hatboyu ve istasyonların sinyalizasyon sistemi kablolama altyapısı, aktif cihaz montajı, 0.4 kV AG ana dağıtım panoları, yolcu bilgilendirme sistemi, yangın ihbar, kontrol sistemi, alçak gerilim tesisatı, aydınlatma sistemi ve kapalı devre kamera sistemi de hayata geçirildi. ORGE Elektrik Taahhüt olarak tüm çalışanlarımız ile büyük bir özveriyle büyük emek harcayarak metro projesine katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Projenin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.” Nevhan Gündüz

1 Kasım 2016